64-77 uF x 330 VAC - Well Pump Motor Start Capacitor - BMI Replacement # 092A064B330BD4A - Made in The USA
BMI
(No reviews yet) Write a Review
  • All orders are processed Monday through Friday, excluding weekends and holidays.
  • Orders are typically processed and shipped within 1–3 business days after payment confirmation.
Shipping Method Estimated Delivery Time
Standard Shipping 5–15 business days
Adding to cart… The item has been added
Product Overview
Brand: BMI
Features:
  • All Capacitors are Individually Boxed
  • ¼" Quick Disconnect Terminals (Standard)
  • UL 810 Recognized & Approved , Plastic Case , Moisture and Oil Resistant
  • 50 / 60 Hz Operating Frequency , -40 to +65°C Operating Temperature
  • Supersedes all old Aerovox 64-77 , 64 - 77 uF , MARS 11160 , JARD 11960 , Global 1060A , Packard PRMJ64 , 092A064B330BD4A , CS64-77X330 CS64X330 and other Start Capacitors with this uF/Mfd & VAC Rating.